Koncert Tomasza Kubonia

5 lutego 2012  w Kościele Parafialnym w Przyworach odbył się zorganizowany przez nasze stowarzyszenie  koncert Tomasza Kubonia wraz z towarzyszącym mu kwartetem w składzie: Michał Warzecha, Patryk Barton, Roland Mocigemba i Damian Wilczek. Każdy z obecnych na koncercie przyzna nam rację, że muzycy dali mistrzowski popis swoich umiejętności, który we wnętrzu naszego kościoła stworzył jedyną w swoim rodzaju i niepowtarzalną atmosferę.

Był to pierwszy koncert organizowany przez nasze stowarzyszenie, dlatego tym bardziej chcielibyśmy podziękować wszystkim  tak licznie przybyłym słuchaczom. Mamy nadzieję, że jeszcze wielokrotnie spotkamy się na takiej duchowej uczcie.

Program koncertu  

Część I

1. Sonata Bänkelsängerlieder

2. J.Clarke – The Prince of Denmark’s March
3. V.Ewald – Symfonia nr1 na kwintet dęty blaszany

Część II
4. J.Mouret – Rondo z suity fanfar   

5. C.S Lang – Tuba tune

6. J.P. Sweelinck – Hodie Christus natus est

7. T. Madsen – Serenada

8. Little Drummer Boy

9. W.A. Mozart – Alleluja z motetu Exultate jubilate                                                                                         

Poniżej przedstawiamy sylwetki muzyków.

Tomasz Kuboń – waltornia

     Urodził się w Przyworach w 1986 roku. Naukę gry na waltorni rozpoczął w wieku 13 lat w klasie waltorni Gotfryda Włodarza w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu, którą ukończył w 2005 roku. W międzyczasie w latach 2000-2003 był członkiem Youth Musicians International Symphony Orchestra, z którą odbył szereg koncertów występując m. in. w Austrii, Słowenii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Macedonii, na Węgrzech.

     W latach 2005-2011 studiował na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, który ukończył z wyróżnieniem w klasie waltorni prof. Radovana Vlatkovica W roku 2009 w ramach programu wymiany studentów Erasmus studiował na Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo, w klasie waltorni i kameralistyki prof. Frøydis Ree Wekre. Od października 2010 jest także studentem w klasie mistrzowskiej (Konzertexamen) w Wyższej Szkole Muzycznej w Würzburgu (Niemcy) u prof. Wolfganga Gaaga.

      Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich, warsztatach i sympozjach w USA, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Norwegii oraz zajęciach prywatnych u m.in.: Hermanna Baumanna, Stefana Dohra, Stefana Jezierskiego, Frøydis Ree Wekre, Lowella Greera oraz Ericha Penzla. Był uczestnikiem Pacific Music Festival w Sapporo (Japonia), Hot Spring Music Festival (USA) członkiem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Unii Europejskiej, wykonując muzykę symfoniczną i kameralną pod batutą, m.in. Fabio Luisi, Jun Merkel, Vladimir Ashkenazy, występując na festiwalach jak np. BBC Proms (Londyn), Young Euro Classic (Berlin), Herbsttöne (Salzburg).

     Współpracuje m.in. z BR-Münchner Rundfunkorchester, Salzburger Kammersolisten,Symphonisches Orchester Zürich, Bläserphilharmonie Mozarteum Salzburg, Leipziger Sinfonieorchester, dokonując z powyższymi zespołami nagrań na rogu współczesnym oraz historycznym (naturalnym) dla rozgłośni Radia Bawarskiego w Monachium (Bayerischer Rundfunk).

     W styczniu 2009 został laureatem konkursu o stypendium Yamaha Music Austria we Wiedniu. W lipcu tego samego roku zajął 2  miejsce na międzynarodowym konkursie waltornistów w Telfs („Internationale Horntage” Tyrol, Austria). Zakwalifikował się i był uczestnikiem konkursu telewizji niemieckiej ARD w kategorii waltornia. Był także stypendystą Hübel-Stiftung Salzburg. Od stycznia 2010 jest członkiem orkiestry akademii Orffa, działającej przy rozgłośni Radia Bawarskiego w Monachium, wykonując muzykę symfoniczną, kameralną i sceniczną Carla Orffa.

    Był praktykantem w Philharmonisches Orchester Augsburg, Bad Reichenhaller, Philharmonie, Göttinger Symphonieorchester, a także jako waltornista-solista zatrudniony w Tiroler Sinfonieorchester Innsbruck.

    Do zainteresowań Tomasza należy także muzyka kameralna. Od 2009 roku jest stypendystą towarzystwa Villa Musica w Mainz, gdzie koncertuje regularnie jako kameralista.

Od grudnia 2011 jest zatrudniony na stałe, na stanowisku waltornisty-solisty Opery Wrocławskiej.

Patryk Barton – trąbka

     Urodzony się w1992r. w Opolu. Obecnie jest uczniem klasy maturalnej w Technikum Elektrycznym nr 5 im. T. Kościuszki w Opolu. Wcześniej chodził do Publicznego Gimnazjum w Prószkowie, które ukończył w 2008r.
Uczęszcza także do Szkoły Muzycznej II st. im.F.Chopina w Opolu, gdzie jest w 4 klasie, 
a instrument główny to trąbka, tam też ukończył pierwszy stopień w 2008r. 

Gra w orkiestrach i zespołach w obu szkołach, a także grywa w okolicznych orkiestrach dętych.

Michał Warzecha – trąbka

      Naukę gry na trąbce rozpoczął w 1996r. w PSM I st. im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Rudzie Śląskiej, którą ukończył ze świadectwem wzorowym. Dalszą edukację muzyczną kontynuował w OSM I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie mgr Henryka Niejodka. W roku 2000 zdobył wyróżnienie I stopnia na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Szczecinku. Jest również laureatem drugiego miejsca Makroregionalnych Przesłuchań Instrumentów Dętych Blaszanych w Chorzowie w 2001 roku. Wraz z kwintetem instrumentów dętych blaszanych zdobył I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu w 2003 roku. Z tym samym zespołem również w 2003 roku zajął III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Warszawie.                                                                                                          

     Od roku 2003 jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Stanisława Dziewiora. Od tegoż roku jest również członkiem zespołu „Cracow Brass Quintet”. Zespół ten otrzymał w 2005 roku II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie.

     W lipcu 2005 roku został laureatem I nagrody w kategorii otwartej na Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w Kaliszu.

Obecnie I trębacz Filharmonii Opolskiej.

Roland Mocigemba – puzon

      Studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu i Wrocławiu. Prowadzenie zespołów jazzowych i rozrywkowych. Brał udział w warsztatach prowadzonych przez m.in. Ch. Lindberga,  J. Bylunda, G. Nagórskiego, P. Kałużnego.

      Od 2007 nauczyciel puzonu i zespołów kameralnych w Państwowej Szkole Muzycznej I-go stopnia w Leśnicy.

Od 2008 prowadzi big-band w Kluczborku, a od 2011 jest nauczycielem puzonu w Państwowej

Szkole Muzycznej I – go st. w Krapkowicach.