Gruss aus Przywor czyli dawne pocztówki z Przywór

Karta pocztowa zwana kartą korespondencyjną pojawiła się po raz pierwszy w obiegu pocztowym około roku 1869 na terenie Austro-Węgier. Od znanych nam współcześnie kart pocztowych różnił ją przede wszystkim brak obrazka. Pierwsze karty korespondencyjne służyły wyłącznie do przesyłania krótkich informacji tekstowych.  Obraz na karcie pocztowej pojawił się po raz pierwszy po roku 1870.  Początkowo karty pocztowe można było wysyłać tylko w obrębie kraju w którym został wydane, dopiero po roku 1875 kiedy to powstał międzynarodowy Powszechny Związek Pocztowy wprowadzono je w międzypaństwowy obieg pocztowy. Karty pocztowe do początku XX wieku z jednej strony posiadały obrazek i miejsce na korespondencję a z drugiej strony mógł być wyłącznie adres i to napisany na całą szerokość strony.  Poniżej karta z Przywór właśnie w takiej formie.

Taka forma karty pocztowej miała cały szereg wad, a największą była zbyt mała ilość miejsca na korespondencję. W 1905 roku powstała karta pocztowa w formie jaką znamy dzisiaj tj. z jednej strony obrazek, a z drugiej wydzielone miejsce zarówno na adres jak i korespondencję. Najczęściej przedstawianymi motywami tematycznymi na pocztówkach z pierwszej połowy XX wieku były: kościół i jego otoczenie, gospody, sklepy, dwory i pałace, stacje kolejowe, szkoły i inne ważne dla danej miejscowości miejsca czy budowle.  Poniżej przedstawiam kolejne pocztówki z Przywór już we współczesnej dla nas formie.

 Na ostatniej z zaprezentowanych pocztówek jest fotografia domu podpisana tartak parowy Grabowski, może ktoś z Was wie w którym dokładnie miejscu stał ten dom?

Pierwsza Agencja Pocztowa powstała w Przyworach w 1914 roku i posługiwała się pieczęcią  o treści: Przywor Kr. Oppeln. Na poniższym zdjęciu na znaczku z okresu plebiscytu.

Agencja Pocztowa mieściła się w sklepie Józefa Symy który  był też pierwszym agentem pocztowym w Przyworach.

Reprodukcje niektórych z powyżej zamieszczonych kart pocztowych można nabyć u Pani Sołtys w Domu Kultury w Przyworach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.