WALENTYNKI

mam wrażenie, że minęły szybko i niepostrzeżenie. Przeciwnicy tego święta mówią, że to święto komercyjne, że to święto z Ameryki. A właściwie co to za święto ? Skąd się wzięło ? Dlaczego św. Walenty, kim On był ? Dlaczego ten dzień jest świętem zakochanych i ciężko chorych ?

Jak głosi legenda, Walenty żył w III wieku, w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Walenty był z powołania duchownym.

Za namową swoich doradców cesarz zabronił młodym mężczyznom wstępować w związki małżeńskie. Uważali oni, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodziny. Walenty złamał ten zakaz i błogosławił śluby młodych legionistów.

Rozgniewany cesarz kazał go uwięzić. Będąc w więzieniu Walenty zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że córka strażnika pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy cesarz się o tym dowiedział kazał Walentego zabić. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: od Twojego Walentego. Nazajutrz, 14 lutego 269 roku egzekucję wykonano.

Według legendy Walenty udzielał ślubów zakochanym niekoniecznie za zgodą rodziców i dlatego jet uważany za patrona zakochanych.

Tak było do końca V wieku gdy papież Gelazy I  zniósł to starożytnie święto zakochanych. Było ono obchodzone jako Luperkalia z 14 na 15 lutego. To święto posłużyło za wzór do współczesnego święta. W roku 496 papież Gelazy I ustanowił świętem dzień 14 lutego, dzień św. Walentego.

Niewielu jednak wie, że Walenty był też lekarzem i dlatego w bardzo wielu krajach uważa się go za patrona ludzi ciężko chorych, zwłaszcza chorych umysłowo, chorych na epilepsje i nerwy.

Jeśli ktoś zna inne legendy czy podania o tym świętym to zapraszam do podzielenia się nimi z nami.

Pozdrawiam  Józef Kantow

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.