NASZE DROGIE ŚMIECI – część 3

Człowiek jest cząstką przyrody i ma prawo do korzystania z jej darów. Tymczasem największe bogactwo ludzkości jakim jest gleba, powietrze i woda podlega ciągłej degradacji z winy człowieka, który tym samym niszczy podstawy własnego życia oraz swoich dzieci i wnuków. Jednym z czynników mających ogromny wpływ na jakość środowiska są odpady. Problem jest ciągle aktualny i dotyczy każdego człowieka. Bo tam gdzie są ludzie tam zawsze będą odpady.

Zagospodarowanie odpadów przebiegać powinno zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o odpadach.

W ustawie wymienia się między innymi kolejność działań w postępowaniu z odpadami.

Obejmują one:

  • zapobieganie powstawaniu odpadów lub minimalizacje ich ilości,
  • bezpieczne dla środowiska wykorzystanie odpadów,
  • zgodne z zasadami ochrony środowiska ich składowanie.

W działaniach tych dużą rolę do spełnienia mają właściciele ogrodów przydomowych. Strzępy papieru, puste butelki, puszki, gnijące sterty odpadów domowych, gnijące resztki roślin i owoców z działek, opakowania po środkach ochrony roślin, kawałki papy, gruz, złom, zużyte opony, folie i wiele innych odpadów wyrzuca się na dzikie wysypiska, do rowów, zagajników, lasów. Co zatem czynić, aby odpady usuwać w sposób zorganizowany?

W każdej posesji powinno być wydzielone miejsce na ustawienie pojemników na odpady, osobne na odpady segregowane, niesegregowane.
A jak postępować z odpadami organicznymi, których w ogrodach przydomowych jest najwięcej?

Najbardziej rozpowszechnioną starą metodą pozbywania się tych odpadów, stosowaną do dzisiaj jest ich spalanie.

Spalanie liści i skoszonej trawy często przyozdobionej foliowymi „kwiatami” powoduje długotrwałe alergie, szczególnie u dzieci.

Światły użytkownik działki lub właściciel ogrodu przydomowego nie spali ani nie wyrzuci na śmietnik odpadów organicznych, lecz zgromadzi je na pryzmie lub w kompostowniku, aby otrzymać z tego najlepszy nawóz jakim jest kompost.

KOMPOSTOWANIE TO NIE GNICIE.

Kompostowanie jest procesem kontrolowanym, w którym materia organiczna zostaje rozłożona w odpowiednich warunkach temperatury i wilgotności, przy dostępie powietrza, a otrzymany kompost jest najtańszym, najłatwiej dostępnym oraz odpowiednim dla wszystkich uprawianych roślin nawozem organicznym.

W odróżnieniu, syntetyczne nawozy mineralne dostarczają uprawianym roślinom związki gotowe do pobrania. Rośliny nigdy ich w pełni nie wykorzystują i wówczas istnieje niebezpieczeństwo gromadzenia się w roślinie nadmiaru szkodliwych dla zdrowia człowieka azotanów.

Kompost stale dodawany do gleby zwiększa w niej zawartość próchnicy poprawiając zdecydowanie jakość bardzo często słabych gleb przeznaczonych na ogrody.


Kompostowanie jest jedną z najkorzystniejszych form usuwania odpadów organicznych

Proszę pomyśleć, że kupując ziemię do kwiatów (np. w supermarkecie ), kupujemy właśnie kompost z odpadów organicznych. Po co więc kupować skoro możemy go mieć za darmo u siebie.

Miejsce kompostowania

Kompostowanie powinno odbywać się w zacienionej części działki, np. od północnej strony korony drzewa, w odległości co najmniej l m od granic działki. Kompostowane odpady możemy gromadzić na pryzmie lub w specjalnych kompostownikach wykonanych samodzielnie, które zapewnią dostęp powietrza do masy organicznej oraz odpływ nadmiaru wody. Wiele rodzajów kompostowników możemy już kupić w różnych sklepach ogrodniczych.

W uproszczeniu można przyjąć, że kompostownik to jakaś skrzynia. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że musi być ażurowa bo trzeba zapewnić dopływ powietrza.

kompostownik 3 kompostownik 1 MINOLTA DIGITAL CAMERA

Deklaracja, którą musimy wypełnić wymaga określenia (prognozowania) ilości odpadów organicznych z naszego gospodarstwa domowego. Jeżeli w domu odpady będziemy zbierać do wiaderka o znanej pojemności np. 5 litrowego to 4 czy 5 dniach zobaczymy ile tego będzie. Po przemnożeniu przez ilość dni w roku otrzymamy wymaganą ilość.

Warto jeszcze wiedzieć, że odpady wrzucone do kompostownika w niedługim czasie zmniejszają swoją objętość nawet o połowę.

 Jeśli chcemy określić pojemność kompostownika w litrach to możemy przyjąć, że 1 litr =1 dcm sześcienny.                                                                                                           Jeśli mamy kompostownik o wymiarach 1 m x 1 m x 1 m = 1 m sześcienny pojemności            w decymetrach będzie to 10 dcm x 10 dcm x 10 dcm =1 000 dcm sześciennych ponieważ 1 dcm sześcienny = 1 litr to nasz kompostownik ma 1 000 litrów                          ( bo 1 000 dcm sześć. = 1 000 litrów).

 Dla porównania trzeba zauważyć, że nasze pojemniki z żółtą klapą, te na odpady segregowane mają pojemność 200 litrów.

Elżbieta i Józef Kantow

Przypisy: 1)kompostowniki.blogspot.com, 2)www.roddabrowskiego.com, 3)blog-ekologiczny.blogspot.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.