POD SŁOŃCE – wystawa fotografii

Po raz  kolejny  mini galeria w siedzibie Stowarzyszenia otworzyła swoje podwoje dla człowieka z pasją. W niedzielę 19 stycznia Pan Józef Kantow pokazał gościom, którzy przyszli na Dworzec PKP w Przyworach,  swoje  klimatyczne, pełne słońca fotografie.

Po uroczystym otwarciu wystawy Pan Józef z humorem opowiedział o swoich początkach , a zaczynał będąc nastolatkiem od fotografii analogowej. W tej chwili korzysta ze wszystkich dobrodziejstw fotografii cyfrowej, pozostał jednak wierny zasadzie, że zdjęcia kadruje się przed zrobieniem fotografii, a nie po, podczas obróbki komputerowej.

Na wystawie można było też zobaczyć kilka starych aparatów fotograficznych, których kiedyś używał. Przez dwie godziny Pan Józef rozmawiał z odwiedzającymi wystawę gośćmi, odpowiadał na pytania dotyczące zdjęć i jako zapalony fotograf dokumentował fotograficznie całe wydarzenie korzystając z aparatu ustawionego na statywie, uruchamianego pilotem.

Bardzo ciekawym uzupełnieniem pięknych zdjęć była zaaranżowana tradycyjna ciemnia fotograficzna z powiększalnikiem, zegarem ciemniowym, kuwetami do wywoływania zdjęć oraz utrwalania, specjalną suszarką do zdjęć oraz rozciągniętym sznurkiem do suszenia fotografii. Nie zabrakło też typowego dla ciemni fotograficznej czerwonego światła. Dla jednych gości była to nowość, bo nigdy nie mieli okazji widzieć jak tradycyjnie wywoływało się zdjęcia, u innych obudziło to wspomnienia i popłynęły sentymentalne opowieści. Dla wielu osób czas spędzony w ciemni fotograficznej i moment pojawiania się na kartce papieru fotograficznego zdjęcia był czymś magicznym. W chwili obecnej, mimo wszechobecnych aparatów cyfrowych, nadal można kupić wszystkie materiały i sprzęt potrzebny do robienia fotografii analogowej.

W czwartek 23 stycznia wystawę odwiedzili też uczniowie szkoły podstawowej w Kątach Opolskich. Pan Józef Kantow przygotował dla uczniów klas 4, 5 i 6 godzinne lekcje o fotografii. Każda z klas obejrzała wystawę wraz z omówieniem. Uczniowie mogli zapoznać się ze starymi aparatami fotograficznymi i dowiedzieć się jak powstaje obraz w aparacie. Rozmowie o fotografii towarzyszyły książki o technikach fotografowania, albumy ze zdjęciami znanych fotografików. Każdy mógł zapoznać się z tradycyjną ciemnią fotograficzną, sposobem wywoływania filmów i zdjęć oraz zobaczyć jak buduje się nastrój zdjęcia światłem, przy użyciu odpowiednich parasolek fotograficznych służących do rozpraszania i odbijania światła.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.