100 lat dworca kolejowego Przywory Opolskie

Kiedy w 1816 roku zaprojektowano po raz pierwszy połączenie kolejowe Górnego Śląska z Wrocławiem miała to być linia kolejowa do transportu węgla. Koszt budowy i eksploatacji stanowiły wielkość znacznie przekraczająca koszt transportu Odrą i pomysł zarzucono.

Do pomysłu wrócono w 1836 roku. Staraniem Komitetu Założycielskiego Kolei Górnośląskiej doprowadzono do rozpoczęcia budowy linii kolejowej. Przewidywano także możliwość przewozu osób. Pierwsze wagony osobowe zbudowano w ten sposób, że karety konne przeniesiono na podwozie mogące poruszać się po torach.

Fotografia przedstawia wagon BOCZNIAK produkcji włoskiej z 1839 roku. Wejścia do wagonu były po bokach i nie było przejścia wewnętrznego wzdłuż wagonu. Z prawej strony na dachu widać jeszcze siedzisko dla powożącego dyliżansem konnym. Do roku 1900 wagony budowano z drewna. Szybko rosnące ceny drewna zmusiły konstruktorów do szukania innych materiałów. Nowsze konstrukcje wagonów powstawały już ze stali. Wagony, które starsi ludzie mogą jeszcze pamiętać wyglądały jak na poniższym zdjęciu. Były to też BOCZNIAKI bez możliwości przechodzenia wzdłuż wagonu.

Jest to wagon BOCZNIAK  2 i 3 klasy ze zbiorów skansenu w Chabówce.

Kolejne zdjęcia przedstawiają pracowników kolei. Najprawdopodobniej są to mieszkańcy Przywór i okolic. Zdjęcie grupowe z 1917 roku i drugie z 1960 roku.

Józef Kantow

 A na koniec coś ze słyszenia:

W restauracji dworcowej konsument pyta kelnerkę:
– Proszę pani, dlaczego dostałem mniejszą porcję bigosu, niż tamten pan obok?
– Bo pański pociąg odjeżdża 10 minut wcześniej!

Przypisy:                                                                                                                                                1. Wikipedia,   

2. Dr inż. Alfons Rataj – Powstanie i rozwój kędzierzyńskiego węzła kolejowego i jego wpływ na znaczenie i rozwój gminy Kędzierzyn.         

3. Dariusz Dzionek – Historia najstarszej kolei na terenie Śląska.


 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.